darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Derince Limanı özelleştiriliyor

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu, Derince limanının Özelleştirileceğini ve Bu özelleştirmeden duyduğu kaygıyı yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu.

16 Mayıs 2014 Saat: 23:51
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.186 kez okunmuştur

Derince Limanı özelleştiriliyor
Derince Limanı özelleştiriliyor

Ülkemiz hatta dünya, Soma’da kaybettiğimiz işçilerimizin yasını tutarken, kentimiz yeni bir özelleştirme ve çevre katliamı girişimi ile karşı karşıya…

TCDD’ ye ait olan bölgemizin en önemli limanlarından biri olan Derince Limanı, özelleştirilerek taşeron çalışmanın önü açılmak istenmektedir.

Bundan önceki ihaleye katılan firmaların sicillerine baktığımızda endişemiz iki kat artmaktadır.

Biz biliyoruzki özelleştirmenin sonucunda üretim maliyetini düşürmek gerekçesi ile ucuz işçi çalıştırarak, işçi sağlığı ve iş güvenliğinden taviz verilecektir.

Özelleştirmenin ve taşeronlaştırmanınnelere yol açtığını son günlerde Soma’da yaşanan trajedi ile bir kez daha gördük. Ayrıca Derince limanının özelleştirilmesi sonucunda 5 milyon metreküp deniz dolgusu gerçekleştirilecektir ve bu dolgu için ÇED raporu da alınmamıştır.

Mevcut limandan daha büyük bir alanda yapılacak olan devasa dolgu ile Körfez’in doğal yapısı bozulacak ve geri dönülemez tahribatlara,  çevre felaketine yol açacaktır.Yine dolgu esnasında, bölgenin mevcut iki deresinden biri yok olacak, buda bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacaktır.

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak;  yakın bir zamanda ihalesi yapılacak olan Derince limanının özelleştirilmesinin doğru olmadığını, 5 milyon metreküp dolgu yapıldığında,  büyük bir çevre katliamının yaşanacağını, bu ihaleyi alacak olan firmanın, Kocaeli’ne hiçbir artı değer katmayıp sadece parasına para katacağını düşünüyoruz.

Kocaeli halkını, hem limanına hemde denizine sahip çıkacağı inancıyla, duyarlı olmaya ve liman işçilerinin haklı mücadelesinde yanlarında durmaya davet ediyoruz.

 

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Adına,

İl Bşk Yrd.

Müzeyyen Topçu TAN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca Heyeti Savurda

Darıca Heyeti Savurda

 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız