darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Farabide Teyakkuz

Darıca Farabi Devlet Hastanesi geçtiğimiz günlerde başarılı bir organ naklini gerçekleştirmişti. Dün gece de Yoğun Bakım ünitesinde tedavi gören 35 yaşındaki hastanın beyin ölümü gerçekleşti.

7 Aralık 2016 Saat: 15:26
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 299 kez okunmuştur

Farabide Teyakkuz
Farabide Teyakkuz

Konu ile ilgili olarak Yoğun Bakım Doktorları tarafından verilen bilgiye göre; 35 yaşındaki hastanın, hayati fonksiyonlarının sona erdiği ve beyin ölümünün gerçekleştiği anlaşıldı. Yoğun Bakım Doktorları ve Organ ve Doku Bağış Koordinatörleri tarafından durum hasta yakınlarına bildirildi. Bunun üzerine ise aile bireylerinin almış olduğu ortak karar üzerine ismi açıklanmayan şahsın ‘Organları bağışlansın’ talebini hastane yönetimine iletti. Darıca Farabi yönetimi ise hemen teyakkuza geçerek nakil operasyonunu başlattı.

Operasyon için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi,Göztepe Medical Park Hastanesi ve Acıbadem Atakent Hastanesi ile iletişime geçildi.İlgili  uzmanların hızlı bir şekilde hastaneye gelmesi sağlanarak  Darıca Farabi Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağış Koordinatörlüğü öncülüğünde başarılı bir nakil işlemi gerçekleştirildi.

 Darıca Farabi Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hikmet Yaşar operasyon detaylarını şöyle verdi: “ Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde genç yaşta vefat eden bir hastamızın ailesi tarafından alınan ortak karar gereği organlarını bağışlamıştı. Yine aynı şekilde dün gece de beyin ölümü gerçekleşen 35 yaşındaki hastamızın ailesi tarafından organlarının bağışlanması talep edildi. Bu talep doğrultusunda hemen organ nakli transfer işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirerek 4 saat süren bir operasyonunun sonucunda Kalp,Kornea,Karaciğer ve 2 Böbrek alınarak ülkemizin çeşitli yerlerine gönderilerek organ nakli için bekleyen hastalara umut olmuştur.

Başhekim Op.Dr. Hikmet YAŞAR organ nakli konusunda yaptığı açıklamada; “Organ bağışının artmasını engelleyen en önemli unsur bilgi eksikliğidir. İnsanlar organ bağışının ne olduğunu, nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Dolayısıyla bilinmeyen bir konuya yaklaşımları da temkinli oluyor. Ölen bir yakınının organlarını bağışlamayı düşünen bir aile kişinin bedensel bütünlüğünün tamamen bozulacağı endişesini taşıyor. Oysaki organ nakli ameliyatının herhangi bir ameliyattan (örneğin mide ameliyatı) hiçbir farkı yoktur. Hatta aşırı özen gösteriliyor. Vücut üzerinde tek bir ameliyat izi dışında kötü bir görüntü olmuyor. Kişinin vücut bütünlüğüne saygı gösteriliyor. Ölen kişinin yakınları tüm açıklığı ile bilgilendirildiklerinde görüşleri değişebiliyor. Son olarak vefat eden hastamıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca Heyeti Savurda

Darıca Heyeti Savurda

 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız