darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

İşte CHP'nin yeni yönetimi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından parti yönetiminde beklenen değişikliği yaptı. Yeni yönetimde en çok dikkat çeken unsur ise, partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü iki koltuğunun, iki tıp doktor

8 Mayıs 2014 Saat: 23:51
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.199 kez okunmuştur

İşte CHP'nin yeni yönetimi
İşte CHP'nin yeni yönetimi

Partinin Merkez Yönetim Kurulu'nda görev yapan 17 Genel Başkan Yardımcısının 5'i MYK dışı kaldı.  Kılıçdaroğlu, ayrıca genel sekreterini de değiştirdi. Bihlun Tamaylıgil MYK dışında kalırken, Gürsel Tekin CHP'nin yeni Genel Sekreteri oldu.

ADAY BELİRLEYENLER MYK DIŞI

CHP'de genel başkan yardımcılığı koltuğunu kaybeden isimler İdari ve Mali işlerden sorumlu Umut Oran, örgütten sorumlu Adnan Keskin, sivil toplum kuruluşlarından sorumlu Nihat Matkap, yerel yönetimlerden sorumlu olan Gökhan Günaydın ile parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı oldu. Bu listeye genel sekreterlik görevinden ayrılan Bihlun Tamaylıgil de eklenince, toplam 6 isim MYK dışı çıkmış oldu.  MYK dışında bırakılan isimler, 30 Mart seçimleri öncesinde aday belirlemedeki en etkin isimler olarak dikkat çekiyor.  CHP'de "aday belirleme komisyonu" olarak anılan 5 kişilik listeden sadece Bülent Tezcan yerini korudu.

ÖRGÜT TEKİN BİNGÖL'E EMANET

Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin ardından Parti Meclisi, il başkanları, kadın ve gençlik kolları ile bir dizi toplantı yapmıştı. CHP örgütünün Genel Başkan'a ilettiği en büyük şikayet, yerel seçimlerde aday belirleme konusunda idi. Bu nedenle Kılıçdaroğlu'nun özellikle yerel yönetimlerden ve örgütten sorumlu iki genel başkan yardımcısını değiştirmesi, "Genel Başkan, örgütün şikayetlerini dikkate aldı" olarak yorumlandı. Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimlerden sorumlu Gökhan Günaydın'ın yerine Veli Ağbaba'yı, Parti örgütünden sorumlu Adnan Keskin'in yerine Tekin Bingöl'ü, Parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı'nın yerine Seyhan Erdoğdu'yu Genel Başkan Yardımcısı olarak atadı.  Tekin Bingöl, Önder Sav döneminde "genel sekreter yardımcısı" olarak görev yaptığı için, örgütü iyi tanıyan bir isim olarak biliniyor.

KAMU POLİTİKALARI VE PARTİ SÖZCÜLÜĞÜNE ATAMA YAPILMADI

CHP'nin eski MYK'sında Haluk Koç Kamu politikalarından sorumluydu. Koç aynı zamanda parti sözcülüğünü de yürütüyordu.  Ancak Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı yeni MYK listesinde Kamu Politikalarından sorumlu bir genel başkan yardımcısı ismi yer almadı. Kılıçdaroğlu, yeni listede parti sözcüsünü de belirtmedi.  Parti sözcüsünün kim olacağının, ilk MYK'da belirlenmesi bekleniyor

GÜÇLÜ GENEL SEKRETERLİK DÖNEMİ Mİ? GÜRSEL TEKİN; TERFİ Mİ, TENZİL-İ RÜTBE Mİ?

CHP'nin yeni yönetimindeki bir diğer dikkat çekici unsur da, örgütten gelen "güçlü genel sekreterlik dönemine geri dönülsün" çağrılarının hemen ardından, Kılıçdaroğlu'nun parti genel sekreterini de değiştirmesi oldu.  Kılıçdaroğlu'nun genel sekreterliğe Gürsel Tekin'i ataması, "güçlü genel sekreterlik için hazırlık dönemi mi" yorumlarına neden oldu. CHP, MYK sistemini son tüzük kurultayında değiştirmeden önce, genel sekreter partinin genel başkanın ardından ikinci ismiydi.  Ancak tüzük değişikliği ile, genel sekreterlik makamı daha sembolik bir statüye indirilmişti. Parti örgütü ise 30 Mart seçimlerinin değerlendirilmesi sırasında, Genel Merkez'de muhatap bulamamaktan şikayetçi olmuştu.

CHP, MEDYA İLİŞKİLERİ GAZETECİYE EMANET

CHP, Gürsel Tekin'den sonra medya ile ilişkilerini Emel Yıldırım'a emanet etti. 1959 Aydın doğumlu olan Yıldırım, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra Anadolu Ajansı, CNN Türk gibi basın kuruluşlarında çalıştı.

CHP'nin genel ve yerel seçimlerindeki propaganda faaliyetlerini sürdüren ekiplerde görev alan Yıldırım, 2011 seçimlerinden sonra yaptığı bir açıklamada, "Türkiye kritik bir süreçten geçiyor. Bir kadın olarak yapacağım çok şey var. İlk başta görevimiz ülkeye ve devrimlere sahip çıkmak. 78'den gelen, 80 darbesinin tüm sıkıntılarını yaşamış bir kuşak olarak toplumsal duyarlılıklarımıza sahip çıkacağız. Uğur Mumcu'nun 'İnsanlar sadece konuştuklarından değil, sustuklarından da sorumludur' sözünü hatırlayalım. Şimdi susma değil konuşma zamanı" demişti.

10 ARALIK HAREKETİ, CHP YÖNETİMİNDE...

Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcılarının görev alanlarında da değişiklik yaptı.  Şafak Pavey'in sorumlu olduğu "doğa hakları ve sosyal politikalar" genel başkan yardımcılığını ikiye böldü.  Pavey sadece "doğa haklarından" sorumlu genel başkan yardımcısı olarak devam ederken, yeni ihdas edilen sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcılığına Burhan Şenatalar atandı.  Şenatalar'ın atanması, CHP kulislerinde "10 Aralık hareketi, CHP yönetimine girdi" olarak yorumlandı. 10 Aralık hareketi, Türkiye'de var olan siyaset yapma tarzının, kullanılan söylemin ve siyasal kadronun niteliğinin yenilenmesinin, yani yeni bir siyaset anlayışının yaratılmasının gerekliliğine inanmış olan bir grup siyasetçi, sendikacı, bilim insan ve çalışanlar tarafından kurulmuştu. CHP Yönetimine giren Burhan Şenatalar da 2005 yılında bu grubun aktif bir üyesi olmuştu.

CHP, DOKTORLARA EMANET

CHP'nin yeni yönetiminde dikkat çeken bir başka unsur ise, partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü koltuklarından ikisinin, iki tıp doktoruna emanet edilmesi oldu.  Genel Başkan yardımcılıkları içinde en güçlüsü olarak görülen örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığına, tıp doktoru Tekin Bingöl getirildi. MYK'da "üç numara" olarak anılan idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına ise, yine tıp doktoru olan Haluk koç atandı.  CHP'nin yeni yönetimindeki bir başka tıp doktoru ise, Sivil toplumdan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak atanan Aytun Çıray. 

İŞTE YENİ LİSTE

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında oluşan yeni MYK şöyle:

Tekin Bingöl         - Parti örgütü ve Örgüt Yönetimleri

Haluk Koç            - İdari ve Mali İşler

Bülent Tezcan     - Hukuk ve seçim İşleri

Seyhan Erdoğdu - Parti İçi Eğitim

Sezgin Tanrıkulu - İnsan Hakları

Emel Yıldırım      - İletişim,Tanıtım, Basın ve Halkla ilişkiler

Veli Ağbaba        - Yerel Yönetimler

Yakup Akkaya    - İşçi Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Büroları

Erdoğan Toprak - İşveren Sendikaları ve Kuruluşları

Aytun Çıray         - Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşları

Faruk Loğoğlu  - Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeleri

Faik Öztrak      - Ekonomi Politikaları

Burak Şenatalar - Sosyal Politikalar

şafak Pavey      - Doğa Hakları

Sencer Ayata   - Ar-Ge Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu

Emrehan Halıcı  - Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Gürsel Tekin   - Genel Sekreter

KAYNAK: HÜRRİYET

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca Heyeti Savurda

Darıca Heyeti Savurda

 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız