darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Sapanca Gölü yükseliyor

Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölünde su seviyesi, son Yağan yağmur ve eriyen karlarla yükselmeye başladı.

14 Ocak 2015 Saat: 21:28
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 535 kez okunmuştur

Sapanca Gölü yükseliyor
Sapanca Gölü yükseliyor

Son iki yıldır yaşanan kuraklık ve aşırı su alımı nedeniyle dikey olarak su seviyesi 3 metre aşağı düşen gölde son bir aylık sürede yaklaşık 1 metrelik yükselme kaydedildi. Gölün normal seviyesine gelebilmesi için su seviyesinin 2 metre daha yükselmesi gerekiyor.

Sakarya tamamını, Kocaeli'nin ise su ihtiyacını kısmen karşıladığı Sapanca Gölü bu bölgenin hayat kaynağı. İki büyük ilin içme suyu ihtiyacını karşıladığı gibi bu bölgedeki dev sanayi kuruluşlarının da su çektiği Sapanca Gölü'nde, iki yıldır yaşanan kuraklık ve su girişinin azalması nedeniyle, son yılların en büyük düşüşü yaşandı. Su kodu sürekli aşağı inen ve dikey olarak yaklaşık 3 metrelik düşüş olunca sahilden 100 metre kadar çekilen gölün bazı bölgelerinde ötrofikasyon (suda plankton ve alg varlığının artması) da başladı, su kalitesi bozuldu.

KARLAR ERİDİkÇE YÜKSELME BAŞLADI

Bölgede Aralık ayında etkili olmaya başlayan yağmurların ardından son olarak etkili Yağan kar yağışı sayesinde Sapanca Gölü yavaş ta olsa kendisine gelmeye başladı. Özellikle gölün en önemli su kaynağı olan Kartepe'ye yüksekliği 3 metreyi bulan kar yağması ve bu karların da erimeye başlaması, göldeki su seviyesini yükseltmeye başladı. Bir ay öncesine kadar iskelelerin ayaklarından yaklaşık 20-25 metre ileride olan su, iskele ayaklarına kadar geldi. Sapanca Gölü'nü besleyen ve yaz aylarında hemen hiç akmayan dereler ise kar sularıyla tam anlamıyla coştu. Ancak Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin normal düzeye ulaşması için dikey olarak en az 2 metre daha yükselmesi gerekiyor. Bunun da ancak bölgeye bugünlerde gerçekleşen etkili kar yağışı gibi, kış sezonunda 3-4 kez daha aynı yoğunlukta kar yağışı gerekiyor.

Sapanca Gölü'nden, Yuvacık Barajı'nda suyun bitmesi nedeniyle yaz döneminde en az 50 milyon metreküp su alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu olan İSU da, bugünlerde içme suyu amaçlı Yuvacık Barajı'nın dolması nedeniyle, fazla suyu, yazın su çektiği borularla Sapanca Gölü'ne veriyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca Heyeti Savurda

Darıca Heyeti Savurda

 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız