darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Savaş Gemileri Vinçleri Salladı

Donanmaya ait savaş gemileri Körfez Köprüsü'nde tabliye kaldıran vinçleri salladı

20 Temmuz 2015 Saat: 23:54
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 517 kez okunmuştur

Savaş Gemileri Vinçleri Salladı
Savaş Gemileri Vinçleri Salladı

Gebze-Orhangazi-İzmit otoyol Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü'nün 'Kuzey yolu' olarak da adlandırılan Dilburnu ayakları ile kara bağlantısı arasındaki tabliyelerin yerleştirilmesi sırasında Körfez'den belirlenen hız limitinin üzerinde geçen gemilerin hasara yolaçtığı ortaya çıktı. Bu yeni bir uyarıya yolaçan hasara, bu bölgede aynı zamanda eğitim çalışması da yapan Donanma Komutanlığı'na bağlı savaş gemilerinin neden olduğu anlaşıldı.

Edinilen bilgilere göre Körfez Köprüsü'nde Dilburnu kesiminde ayak ile kara bağlantısı arasındaki tabliyelerin yerleştirilmesi sırasında vinçlerle hassas kaldırma çalışması yapıldığından, Ulaştırma Bakanlığı bu hattan geçen gemiler için koordinat ve hız limitini verdi. Ancak yapılan tüm uyarı ve duyurulara rağmen, bu hattan geçen ve Donanma Komutanlığı'na ait savaş gemisi olduğu anlaşılan iki gemi rota dışına çıkıp hız limitini aşınca çıkan aşırı dalgalanma, tabliyeleri kaldırmakta olan vinci etkileri ve birbirine çarpan tabliyelerde hasar oluştu. Bu olayın ardından 'IFI' adlı yüklenici japon firması bakanlık yetkililerine başvurdu. Belirtilen tarih ve saatte dalgalanmaya Donanma Komutanlığı'na bağlı savaş gemilerinin yol açtığı anlaşıldı. Bunun üzerine bu çalışmalar ve hassas kaldırma operasyonları tamamlanana kadar Donanma Komutanlığı'na bağlı savaş gemileri dahil tüm gemilerin geçiş yaparken daha önce belirlenen 29 derece 30 dakika doğu boylamları ile 29 derece 32 dakika doğu boylamları arasındaki gemi seyir alanı genişletilerek 29 derece 28 dakika doğu boylamları ile 29 derece 33 dakika doğu boylamları olarak bildirildi. Bu bildirimle gemilerin buradan daha önceden hız kestikten sonra geçmeleri istendi.

Olayı doğrulayan Kocaeli Liman Başkanlığı yetkilileri, buradan geçen tüm gemilerin VHF telsiz frekansını takip etmelerinin izlenmesi talimatı verildiğini, gemilerin bu frekanstan verilecek konutlara göre rota ve hızlarını belirlemeye başladıkları öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Darıca Heyeti Savurda

Darıca Heyeti Savurda

 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız