darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Müzeyyen Topçu Tan
Müzeyyen Topçu Tan

Soma Holding'in diğer madenleri de facialara gebe!

Maden faciasının gerçekleştiği madenin sahibi Soma Holding’in Manisa’da bulunan 2 maden ocağı daha üretime devam ediyor.

26 Mayıs 2014 Saat: 22:40
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 928 kez okunmuştur

Uzmanlar, 3 bin 500 kişinin çalıştığı 2 ocakta da tedbirlerin standartların altında olduğuna dikkat çekiyor.

Soma Holding’e ait Manisa Soma’daki Eynez işletmelerinde meydana gelen faciada yüzlerce madencinin yaşamını yitirmesinin ardından, gözler aynı Holding’e bağlı diğer 2 işletmeye çevrildi. Uzmanlar, 3 bin 500 kişinin çalıştığı 2 ocakta da tedbirlerin standartların altında olduğuna dikkat çekiyor.

Holdingin Eynez dışında Atabacası ve Işıklar bölgesinde de işleyen iki ocağı bulunuyor. Toplam 3 bin 500 madencinin çalıştığı bu iki ocakta işçilerin arama kurtarma ekipleri Eynez’e yönlendirilmiş durumda.

Ancak, aynı kaza riski bu iki ocak için de geçerli. Geçen yıl kasım ayında Işıklar işletmesinde de ölümle sonuçlanan bir kaza yaşandı. Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Muhammet Yıldız, holdingin aldığı güvenlik önlemlerinin bölgedeki diğer madenlere göre daha iyi olmasına rağmen standartların altında kaldığına işaret ederek, “Aynı riskler bu iki ocak için de geçerli. Denetimler sürekli hale getirilmeli” yorumunu yaptı.

Tedbire maliyet engeli! Yıldız bölgede çalışma yapan İmbat ve Uyar madencilik ile karşılaştırıldığında Soma Holding’in iş sağlığı ve güveliğini alanında daha iyi çalışmalar yaptığına işaret etti. Ancak madencilikte olması gereken standartların altında kaldığını vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

“Denetlemelerin daha sık yapılması gerekir. Holding’e ait diğer iki işletme de TKİ’nin işletmesini verdiği ocaklar. Burada kömürü işleyebilmek ve kâr edebilmek için belli ücretlere mahkumlar. Neticede belli bir sürede iş yetiştirmek zorundalar. Bu iki işletme için yapılan anlaşma 15 milyon ton kapasitesinde. Bana göre asıl olay şu. Bu tür ocakların devlet eliyle çalıştırılması gerekir devletin çok kısa zamanda daha fazla iş çıkarayım gibi bir derdi yok. Özel işletmelerde bu nedenle güvelik önlemlerinden feragat ediliyor.”

Yıldız’ın dikkat çektiği bir başka nokta da üretim süreçleri oldu. Böyle kazaların ardından madenlerin kısa süre içinde çalışmaya devam ettiğini açıklayan Yıldız, holdinge bağlı diğer 2 işletmede çalışmaların devam ettiğini, yan taraftaki komşu ocakta da üretimin durmadığını belirtti.

Soma Holding'in madenlerinde cinayet kural! Geçen yıl facianın gerçekleştiği işletmede 3 ayrı iş kazası yaşanmış ve bu kazalar sonucu Süleyman Gülşen (33) ve Fahrettin Başkan (53) hayatını kaybetmişti. Holding’e ait Cenkyeri Işıklar Bölgesi’ndeki linyit ocağında gelen iş kazasında da Mustafa Asal (38) hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çocukda yaparız, kariyer de! 27.09.2017 - 00:49:14

2015 yılına girdiğimiz günün ilk saatlerinde, Sağlık Bakanının “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır” sözleri ile sarsıldık, şok olduk!

Betonlaşan şehirler de, betonlaşan yürekler! 27.09.2017 - 00:49:14

Hayvan sever olmak, sokak hayvanlarını beslemek suç mu?

Aile Hekimlerinin isyanı! 27.09.2017 - 00:49:14

Çalışma saatleri ve nöbet sistemini protesto etmek için, bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar.

Çok şey mi istiyorlar? 27.09.2017 - 00:49:14

İzmit’te yaşayanların son zamanlarda en rahatsız olduğu konu sık sık tekrar eden elektrik kesintileri.

Risk üstüne risk! 27.09.2017 - 00:49:14

“Artık sanayiye doymuştur, çakılacak tek bir çivi olmaması gerekir” denilen kent hala sanayi sektörü için iştah kabartan bir seçim olmaktan çıkmadı.
Tüm Yazıları