darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Erdal Uzunoğulları
Erdal Uzunoğulları

Pearl Harbor Baskınından Çorlulu Ali Paşa Camisine!

Sevgili kitapkurtları bu haftada İstanbul’da Haliç’te tarihi yerleri gezerken Çorlulu Ali paşa Camisinin Şadırvanından bahsetmek istedim.

3 Haziran 2014 Saat: 00:09
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 1.078 kez okunmuştur

Sevgili kitapkurtları bu haftada İstanbul’da Haliç’te tarihi yerleri gezerken Çorlulu Ali paşa Camisinin Şadırvanından bahsetmek istedim. Hadi hep beraber Amerika’nın1941 yılındaki Hawaii adasında bulunan Pasifik donanmasının olduğu yere konaklayalım! Günlerden Pazar, sabahın saat yedisi askerlerin sabah sporlarından başka ses yok. Amerika’nın Pasifik donanmasına bağlı 97 gemi, Pearl Harbor limanında Japon hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğrar.Pearl Harbor baskını sırasında, tüm gemiler dibe boylarken, Solace (Avuntu) adlı gemi yara dahi almadan kurtulur!.Bunun nedeni üstünde taşıdığı kocaman hac işaretidir.Japon pilotlar Solice’nin hastane gemisi olduğunu anlarlar ve bu yüzden batırmazlar.İşte bu sağlam kalan gemi 25.000 Amerikan askerini San Francisco limanına taşıyarak, hayat kurtaran gemi olur.Hayatlarını Solice’ye borçlu olanlar savaş sonrası, bir araya gelerek bir dernek kurarlar.Üstünde geminin resminin bulunduğu bir madalyon yaptırırlar. Ne var ki Amerikan Donanması vefalı olmaz gemiye! Bizim Darıca Gazetesi okuyucuları. Bu gemiyi satılığa çıkarır vefasızca, Gemi’yi kim mi satın alır? Yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bu gemiyi 1948 yılında satın alır. Bu gemi Şefik Göğen kaptanlığında 1980 yılına kadar İstanbul, İzmir ve Kıbrıs arasında Ankara gemisi adı ile turist taşır. Bir süre sonra gemi yaşlanır ve jilet yapımı için İzmir Aliağa’ya bırakılır. Bu sırada haliç kıyısında bulunan, Cami altı tersanesinin içindeki Çorlulu Ali paşa Camisinin şadırvanı onarılmaktadır. Çatıya gelindiğinde onarım durdurulur. Şadırvanın çatıları kurşun ile kaplanmak istenir. Fakat kurşun o yıllarda hiçbir yerde bulunamaz hatta Eti bank’a bile başvurulur sonuç olumsuzdur. İşte tam o sırada İzmir’de jilet yapımı için sökülmekte olan Ankara Gemisinden kurşun bulunundu haberi gelir. Solice hastane gemisi olarak kullanıldığından, röntgen odasındaki kurşunlar Çorlulu Ali paşa Camisinin Şadırvanında kullanılmak üzere gönderilir. Pearl Harbor’dan geriye kalan Haliç kıyısında, bulunan Cami altı tersanesindeki şadırvanın çatısının kurşunlarıdır sevgili kitapkurtları. Saygılarımla….

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Don Kişot’un yazarı Cervantes Mimar Sinan'ın emrinde çalışmış!! 25.09.2017 - 18:07:47

“Biz sizden Kıbrıs'ı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter”

ABD'nin Özgürlük Heykeli Osmanlı Eseridir! 25.09.2017 - 18:07:47

Sevgili okurlarım bu hafta da yine kendimce ilginç bir konuyu sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bir onların elleri kaldı sadece kirlenmemiş olan! 25.09.2017 - 18:07:47

Sevgili okurlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile Ege vapurunda 1930 yılında salıncakta beraberce sallanırken, ne türlü hayallere daldıklarının hikâyesini anlatmaya çalışacağım.

Bizler Kimya Yiyoruz! 25.09.2017 - 18:07:47

Sevgili dostlarım geçen gece izlediğim bir programı siz okurlarımla paylaşmak istedim.
Tüm Yazıları