darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Erdal Uzunoğulları
Erdal Uzunoğulları

Bir onların elleri kaldı sadece kirlenmemiş olan!

Sevgili okurlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile Ege vapurunda 1930 yılında salıncakta beraberce sallanırken, ne türlü hayallere daldıklarının hikâyesini anlatmaya çalışacağım.

10 Haziran 2014 Saat: 21:33
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 1.026 kez okunmuştur

Sevgili okurlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile Ege vapurunda 1930 yılında salıncakta beraberce sallanırken, ne türlü hayallere daldıklarının hikâyesini anlatmaya çalışacağım. Haydi, hep beraber 1930’lu yıllarındaki Ege Vapuruna konuk olalım. Ege vapurunun seferde olduğu 1930 yılının 28 Kasım günü, içindeki çocuğun sesini dinleyen adam, Ülkü ile beraber vapurda kurulmuş olan salıncakta sallanırlar. Salıncağın salınımları,Adam’ı çocukluğunun bir döneminin geçtiği köye götürür.  Adam 16yoksul çocukla birlikte sünnet edildiği günü hayallerine taşır. Karagöz oyunu oynanır koçlar kesilir.Adam’ın sünnetçi karşısındaki acı dolu haykırışlarında sadece annesi vardır yanında çünkü babası ölmüştür o yıllarda. Sünnet töreninin ardından hokkabazın gösterilerine başlamasıyla neşelerine kavuşur çocuklar yeniden. Bir gün dışarıda taşlardan yaptıkları oyuncak evinde kız kardeşi ile oynarken, çevredeki otlar tutuşur, alevler arasından zorlukla dışarı çıkarır kız kardeşini... Oyunlarında bir prenses gibi sakınır kardeşini. Dallardan bir kulübe yapmak için yeniden kolları sıvar. Üç basamaklı bir merdiveni olan kulübe tamamlandığında kız kardeşini içine oturtur ve koşarak uzaklaşır... Geri döndüğünde bir karpuz vardır ellerinde. Karpuzu dilimler ve kardeşine uzatır. Sonra, kulübenin duvarına yaslanır ve gülümseyerek kız kardeşinin karpuzu iştahla yemesini seyreder mavi gözleriyle. Salıncaktaki adam, martı çığlıklarıyla kendine gelir... Yolcuların bir kısmı ekmek atmaktadır deniz kuşlarına. Onun da güvercinleri vardı çocukluğunda. Kümes bile yapmıştır onlara. Mustafa Kemal’dir salıncakta oturan yolcunun adı. Kulübeler yaptığı yer de, babasının ölümünün ardından annesi Zübeyde Hanım’ın isteği üzerine gitmek zorunda kaldığı, dayısı Hüseyin Efendi’nin Langaza’daki çiftliğidir. Mustafa Kemal’in, büyük bir göl kenarında olan Langaza’daki günleri, onun hayat ve okuldan uzaklaştığı bir dönem olarak görülse de, burada oynadığı oyunlar gelecekteki başarısının bir habercisidir aslında! Sonuç olarak sevgili kitapkurtları, bir Atatürk heykeli düşünüyorum Anadolu’nun tüm parklarında! Bir ağaç dalına asılı salıncakta oturmuş, gülümseyen Atatürk heykelini. Tıpkı, 28 Kasım 1930’da, Ege vapurunun güvertesinde çekilen fotoğrafındaki gibi... Salıncaktaki Atatürk’ü sallamak için ağacın ve dolayısıyla heykelin bulunduğu alana yalnızca çocuklar girebilmeli. Çocukların salladığı gülümseyenAtatürk heykeli… Çocuklar dedim, çünkü bir onların elleri kaldı sadece kirlenmemiş olan! Saygılarımla

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Don Kişot’un yazarı Cervantes Mimar Sinan'ın emrinde çalışmış!! 27.09.2017 - 00:43:00

“Biz sizden Kıbrıs'ı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter”

ABD'nin Özgürlük Heykeli Osmanlı Eseridir! 27.09.2017 - 00:43:00

Sevgili okurlarım bu hafta da yine kendimce ilginç bir konuyu sizlere aktarmaya çalışacağım.

Pearl Harbor Baskınından Çorlulu Ali Paşa Camisine! 27.09.2017 - 00:43:00

Sevgili kitapkurtları bu haftada İstanbul’da Haliç’te tarihi yerleri gezerken Çorlulu Ali paşa Camisinin Şadırvanından bahsetmek istedim.

Bizler Kimya Yiyoruz! 27.09.2017 - 00:43:00

Sevgili dostlarım geçen gece izlediğim bir programı siz okurlarımla paylaşmak istedim.
Tüm Yazıları