darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Dışı sevda içi zindan

Ah benim güzel memleketim. Kilometrelerce uzağındayken ve bunca özlemişken, üstüne üstlük bir de hal böyleyken yazmak epey zor.

15 Nisan 2014 Saat: 19:23
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 817 kez okunmuştur

Seçimler ve sonuçları üzerine düşünerek geçirdik günlerimizi, şimdi o da bitti. Sonuç aslında düşündüğümüz gibi. Yine de düşündüklerimizi gerçekleşen halleri ile görmek üzüyor. Sanki yıllar öncesinden birileri tarafından yazılmış oyunu oynuyoruz yine ezberden. Öylesine tanıdık pek çok şey.

Beni en çok üzen şeylerden biri de saygısızlığın, tahammülsüzlüğün, terbiyesizliğin, kabalığın, ayrıştırıcılığın bu denli çığırından çıkmış olması.

Seçim politikaları zaten son derece seviyesizce gerçekleştirilmeye çalışıldı, hep olduğu gibi. Televizyonlarda birbirine bağıran, hakaretler eden, hatta kimi zaman saldıran koca koca adamlar görüp durduk. Çocuklar bile sokaklarda birbirlerine böyle çirkin, kaba sözler sarf etmiyorlar dedim hep içimden. Çoğu görüntüyü izlemek dahi içimden gelmedi. Sonrasında da yine bu kaba tavırlar devam etti. Bu aldığımız hal, hal değil artık. Bir an önce bu ruh halinden kurtulmamız gerekiyor milletçe. Herkes yazıyor çiziyor ama kimse dönüp de kendine bakmıyor. Bunca milletin içinde barındığı ülkemin hoş görüsü, anlayışı, güler yüzü, iyi düşünceleri adeta sökülüp alınmış içinden.

Yolsuzluk, rüşvet, yalan, riyakârlık, kibir kol geziyor. Gencecik çocukların ölümleri kabullenilmiş, ölüm bile normal olmuş, olabilirmiş meğer. Aydınlık Türkiye söylemlerine ne oldu peki? İnsanlar sandıklarda oylar sayılamasın diye silahlanıp sokaklara çıktılar, yaktılar kimilerinin seçimlerini, elektrikler kesildi, okullara hapsoldular. Yaşadığımız yüzyılda olabilir şeyler mi tüm bunlar? Dahası neden bizde oluyor hepsi? Neden güzel seçim süreçleri geçiremiyoruz? Bu da mı bir ütopya artık? Bu denli mi canavarlaştı insanlığımız?

Başbakanına sonuna kadar güvenen bir kitle var ortada, genciyle yaşlısıyla. Onlar için ne isterse yapan, isterse herkese karşı duran, bağırıp çağıran tavır alabilen, isterse yakan yıkan öldürebilen, isterse hile hurda yapan, ama inançlı ve mazlumla bir olmuş büyük bir adam var. Çünkü onların karşılarında görmek istedikleri insan, kibar, sempatik, yakışıklı, esprili, dürüst bir insan değil; onları anladığını söyleyen, onları insan yerine koyan biri; tam da bu haliyle üstelik!

Bunca zaman bizleri insanlığımızdan uzaklaştıranlar utansın!

Bundan sonra yapılacak en akıllıca şey koltuklarına yapışan liderlerin, yepyeni ve akılcı politikalarla yerlerini başkalarına devretmeleri, birlik olma hedefiyle çözümler üretmeye çalışmalarıdır bana kalırsa.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 22.09.2017 - 23:33:43

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Hayal mekan 22.09.2017 - 23:33:43

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

Seyir 22.09.2017 - 23:33:43

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 22.09.2017 - 23:33:43

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 22.09.2017 - 23:33:43

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’
Tüm Yazıları