darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Entropi

Unutmayın seçmediğiniz sürece her şey mümkündür!

14 Aralık 2014 Saat: 22:29
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 872 kez okunmuştur

Seçmediğin sürece her şey mümkündür ifadesiyle yola çıkan tuhaf bir film izledim. Tuhaf olduğu kadar yaratıcı, sorgulatıcı, merak uyandıran ve heyecanlı da aslına bakarsanız. Klişe bilim kurgu filmleri gibi asla değil. Aslında türüne bilim kurgu demek de bence yanlış olur. Paralel evrenler, başka yaşamlar üzerinde durduğu bir gerçek ama bunları dışında, içinde barındırdığı daha pek çok öğe var.

Entropi kelimesini ilk kez bu filmde duydum. Entropi yasa ile ilişkilendirilmiş daha çok. Bu yasada dünya üzerindeki her sistemin aslında bozulma yönünde ilerlediğini anlatıyor bize. Yani tek yönlü bir çöküşe doğru giden hayatlarımız var. Aynı yaşlanıp ölmek gibi. Bu durumumuz hiçbir zaman yaş aldıkça gençliğe geri dönmek olarak evrilmiyor. Filmde de anlatıldığı gibi sigaramızdan üflediğimiz duman hiçbir zaman sigaranın içine geri girmiyor yahut bir elma durdukça çürüyor, çay durdukça ısınmıyor, soğuyor; yukarıdan bırakılan bir cisim yere düşüyor gibi. Fiziğin en temel yasası olarak da görülebiliyor entropi yasası aynı zamanda.

Her şeyin yıprandığını, öldüğünü, böylelikle evrendeki düzensizliğin arttığını anlatıyor bize. 19. Yüzyılın ikinci yarısında ortaya atılmış bu kuram. Tek yönlü süreçler daima sonun habercisidir denilmiş. Aynı yaşlanma süreci gibi. Bunun üzerinden kurgulanmış güzel bir filmdi Mr. Nobody (Bay Hiç kimse).

Temelde bir yol ayrımında olan çekirdek ailenin tek çocuğunun annesiyle mi gitmesi yoksa babasıyla mı kalmasını seçmeye çalışmasıyla sürece dâhil oluyor. Bu yüzden seçmediğin sürece her şey mümkündür söylemi hayatımızın içinde nasıl başka evrenler yaratıyor onu izliyoruz. En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir felsefesinin dikte edildiği bir yaşamda ilerlerken, seçmediklerimin mümkün olması fikri ile karşılaşınca bocaladım doğrusu.  Hoşuma gittiğini de itiraf etmeliyim çünkü asla böyle olsaydı nasıl olurdu diye sorgulamak zorunda kalmayacaktır insan.

Filmde bir de unutturma melekleri vardı, dünyaya gelirken dudağımızın üzerine o minik çukuru koyarak her şeyi unutup öylece başlamamızı sağlayan melekler. Nemo, yani filmimizin ana karakteri, o meleklerin gözden kaçırdığı boncuk gözlü, masum ve hayatın mıh gibi tam da ortasında duran yalnız bir çocuk, oyuncu ise Jared Leto.

Son zamanlarda televizyonda izlediğim nadir güzel filmlerden biriydi. Soğuk kış günlerinde, etrafta da onca kötü şey olurken farklı evrenlere yolculuk yapmak, olasılıklar üzerine düşünmek ve iki buçuk saatliğine de olsa bulunduğumuz noktadan uzaklaşmak bana kalırsa oldukça cazip bir fikir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 22.09.2017 - 23:47:10

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Hayal mekan 22.09.2017 - 23:47:10

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

Seyir 22.09.2017 - 23:47:10

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 22.09.2017 - 23:47:10

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 22.09.2017 - 23:47:10

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’
Tüm Yazıları