darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Getto çiçeği

Çok sevdiğim ve devamlı göz hizamda tuttuğum bir söz vardır. Şöyle der;
‘Lamba cininin ‘dile benden ne dilersen’ cümlesine, ‘canının sağlığı’ cevabını verebilecek, mahcup adamların hatırı için dönüyor dünya. ‘

19 Mayıs 2015 Saat: 00:38
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 655 kez okunmuştur

Çok sevdiğim ve devamlı göz hizamda tuttuğum bir söz vardır. Şöyle der;

‘Lamba cininin ‘dile benden ne dilersen’ cümlesine, ‘canının sağlığı’ cevabını verebilecek, mahcup adamların hatırı için dönüyor dünya. ‘

Bunu hatırımda tutarak devam ediyorum günlerimi yaşamaya. Çünkü günler gerçekten köpük gibi, zaman geçici, yıpratıcı, sönük ve renksiz. Geçmiş hiçbir zaman geçmiyor aslında. Şimdi dediğimiz bazen sanki kocaman bir aldanma gibi geliyor. Bahar nasıl yol yapıyorsa kendine yaza varmak için, insanlar da öyle haritalar çiziyorlar kendilerine. Kimi zaman belli belirsiz kimi zaman kati. Hoş kati olanları da biz bazen flulaştırıyoruz ama olsun.

Yürüdüğümüz yolların sonu aslında hep aynı yere varıyor.

Bir çiçeğin güzelliğine kafa yoran, hayatın içindeki renklerin farkına varan kaç kişi var etrafınızda? Kim birkaç satır şiir okuyor bu günlerde? Uzun kompozisyon ödevleri veriyor mu öğretmenler şimdi, ya da habersizce kim kapınızı çalıp sokağa çağırıyor bir nedenden?

Çoğaldıkça azalıyor etrafımızdaki her şey, bizimle birlikte.

Oysa bir çocuk getirin aklınıza, nasıl da her ayrıntıya meraklı, heyecanlı ve öğrenmeye aç. Tutkuları keşfettikleriyle orantılı olarak artan ve hep ufacık hareketle gülümseyebilen.

Filmlere konu olan bu kelimeler ne kadar da gerçekler hâlbuki. Çünkü aslında filmlerde izlediğimiz çoğu detay hayatın ta kendisinden alıntılanıyor. Amerikan filmleri örneğin. Amerika’da yaşayan çoğu arkadaşım gerçekten filmlerdeki hayatları birebir tecrübe ettiklerini söylüyorlar. Evler, sokakların temizliği, anlayış, saygı, kurallar, farkındalık v.s Bir de bize bakın hele! Biz henüz yaşamayı öğrenemedik ki hayatla barışalım!

Demem o ki, insanca yaşamak diye bir gerçek var. Hala hayal edebilen birileri var yeryüzünde. Tutkularından güç alan, büyüyen insanlar var.

Kimse bulmasın beni isterse, parmakla göstermesin, baş sayfalara çıkmasam da olur, ben sadece dünyanın bütün sokaklarını yürümek, bütün kapılarını çalmak, bütün çimenlerinde uzanmak, bütün kitaplarını koklamak istercesine bir heyecanla yaşamayı arzuluyorum.

Böyle yaşamadıkça yaşamak denen şey neye yarar? Düşünsenize hissederek yaşamadıkça, insan olmanın değerini bilemedikçe, nefesimizi tutarak devam ettikçe; plastik, gösterişli bir çiçekten ne farkımız kalır?

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 20.09.2017 - 01:17:40

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Hayal mekan 20.09.2017 - 01:17:40

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

Seyir 20.09.2017 - 01:17:40

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 20.09.2017 - 01:17:40

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 20.09.2017 - 01:17:40

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’
Tüm Yazıları