darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Daha mutlu

Günümüzde mutlu olmak ne kadar zor, ne kadar ulaşılmaz. Çoğu kişi mutlu olmanın hayallerin gerçekleşmesi kadar uzun süreçler içeren bir durum olduğu kanaatinde

7 Temmuz 2015 Saat: 00:48
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 596 kez okunmuştur

Günümüzde mutlu olmak ne kadar zor, ne kadar ulaşılmaz. Çoğu kişi mutlu olmanın hayallerin gerçekleşmesi kadar uzun süreçler içeren bir durum olduğu kanaatinde.

Mutluluk denen şey bir kedi göbeğidir demişti bloglardan bir arkadaş. O kadar hoşuma gitmişti ki. Mutluluğu böyle ufak detaylarda, gündelik basit davranışlarda ve kolay algılanabilen şeylerde arayan ve bulan insanların hala bir yerlerde yaşadığını bilmek çok iyi gelmişti bana.

Dünya çıldırmış gibi adeta bu yüzyılda, insanlar tamamen kendilerinden vazgeçmişler sanki. Bir başkası gibi olmaya, başkalarının hayatlarını yaşamaya o kadar kaptırmışlar ki kendilerini, delirmemek işten değil!

Sürekli felaket haberleri dinlediğimiz, birbirlerini saçma nedenler uğruna öldüren onlarca insanın etrafta cirit attığı, hiçbir şeyden habersiz büyüyebilmeyi ve sadece yaşamayı hayal eden masum çocukların katledildiği bir düzende yaşamaya çabalıyoruz.

Biz bir maviliğin başında içeceklerimizi yudumlarken veya evimizde huzurla pişen kurabiyelerin kokusuna kaybolmuş haldeyken birileri bir yerlerde ölüyor, acı çekiyor, durmadan ağlıyor. Adeta dehşetle izlediğimiz film sahneleri gibi.

Olan bitenden onca uzakta, bilmiyor fark etmiyor gibi davranmak en kolayı. Sadece kendi mutlu yaşantımızın etrafında hayatın aktığını düşünmek en kolayı. İşin içine girince, öğrenince, fark edince çekilmez oluyor çünkü, ağır yükler yüklüyor insanın omzuna. Haberleri izleyip bir iki gözyaşı döküyor sonra günlük rutinimize geri dönüyoruz. Bunu hepimiz yapıyoruz. Elimizden gelen ne var ki diyoruz. Utanıyorum tüm bunlardan, olup biten tüm o iğrenç olaylardan, çoğu zaman da insan olmaktan!

Daha iyi bir dünya hayal edip de dünyayı bu kadar berbat bir hale getiren tek canlı biziz! Ne yapıyorsa insanoğlu kendine yapıyor. Gelecek günler için tarihi yazıyoruz bir bir, hep birlikte. Ama o tarih kanlı, zorlu, acı bir tarih. Dünya yaşananları fark etmemek, fark etse bile kanıksamak  için üzerine sihirli bir toz serpilmiş gibi adeta. Ben bunca yaşıma rağmen sebepleri anlamakta güçlük çekiyorum, bildiklerimin çok ötesinde dönen tuhaf oyunlara akıl sır erdiremiyorum. Pek çok kişi de bu şekilde aslında, biliyorum. Camdan fanusumuzda yaşıyoruz işte dünyanın bizimle işi bitinceye kadar. Basit şeylere üzülüyor, saçma sebepler için tartışıyoruz. Özümüzde var bu çünkü. Bir yerlerde hata yapılmış olmalı diyorum. Herkes kendi çıkarına yaşıyor. Doğa için direnenlere, hayvanlar için savaşanlara kaçık gözüyle bakılıyor. Herkes suratsız, mutsuz, yorgun. Mutluluk ne basit şey oysa!

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 22.09.2017 - 23:39:31

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Hayal mekan 22.09.2017 - 23:39:31

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

Seyir 22.09.2017 - 23:39:31

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 22.09.2017 - 23:39:31

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 22.09.2017 - 23:39:31

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’
Tüm Yazıları