darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Sonbahar

Bir yaz daha geçti hayatımızdan ve biz de bir yazın içinden geçtik türlü anılarla. Bitişleri hiç sevmiyorum ama başlangıçlar kadar zor gelmiyor artık.

28 Eylül 2015 Saat: 14:18
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 804 kez okunmuştur

Bir yaz daha geçti hayatımızdan ve biz de bir yazın içinden geçtik türlü anılarla. Bitişleri hiç sevmiyorum ama başlangıçlar kadar zor gelmiyor artık.

Sonbaharın renklerini özlemişim. Yazın yeşilinin kokusunun ve berrak gökyüzünün yanında ne derece harika olduğunu ancak hüznü sahiplenmiş olanlar bilebilirler. Sonbahar çocuğuyum ben. Belki de bu denli yakın hissetmemin nedeni bu. Doğduğum ay kodlanmış hücrelerime, sonbahara vardığımda hep orada olduğum için mutlu olduğum çocukluk günlerimde gibi hissediyorum kendimi.

Sıcak bir yazdı. Otuz üç yıllık hayatımda belki ilk kez bu kadar terledim. Hepsinden öte, yirmi güncük kısa tatilde yedi farklı yatakta uyudum. Türkiye her daim telaşlı bir yerdi ve yine öyleydi. Sanki bir yerlerinde her şeyin daha hızlı olması için çaba gösteren gizli öğeler var. Türk insanı olarak içimizde yarattığımız telaşe müdürü halleri, hayatımızın her alanına yayılmış. Cezayirliler bize şaşırıyorlar. Neden bu kadar heyecanlı, sabırsızsınız diyorlar? Belki de şu ana kadar Türkler hakkında haklı olduklarını hissettiğim tek nokta bu! Diğer tüm yalan yanlış bilgilerin yanında bizim ne kadar tez canlı olduğumuzu iyi kavramışlar yıllar içinde.

Sonbahar burada daha sakin geçiyor yine. Henüz renklenmiş bir doğa yok, havalar da olabildiğince yavaş ilerliyor serinliğe doğru. Doğada dinginlik hâkim. Kış için dertleniyorlar mı yoksa sükûnet mi tüm bunların anlamı bilemiyorum. Bildiğim tek şey bu sene sonbaharı özlediğim.

Ankara’nın sonbaharını pek severim, o parklardaki rengarenk görüntü bir tuvalden çıkma gibi gelir bana. Doğanın bunca renge ev sahipliği yapıyor olması şaşırtır insanı. Telaşsız değil ama daha durgundur oraların sonbaharı. Parklarda oturup havayı kokladığım, temiz bir örtünün üzerinde uzanmışken sesleri dinlediğim anlar aklımdan bir türlü çıkmıyor, senelerdir. Yazın Bodrumu ve Kefkeni ne kadar seviyorsam, sonbaharda da Ankarayı seviyorum.

Sonbahar hüznü sahiplenenleri mevsimidir, öyle hissederim. Bu zamanda şiirler, raflardan alınır ve kalbin en iç mihrabına yerleştirilirler. Planlardan çok hayallerin zamanıdır ve aşkın. Telaşa mahal vermeden ilerlemek, özümsemek gerekir tüm renkleri. Bu mevsimde doğanlar şanslıdırlar. Çünkü illa ki zamanın bir yerinde sonbaharın renkleri içlerine işlemiştir.

İyi ki geldin sonbahar. İyi ki yeniden karşılaştık. Kışa kadar ne olur hep en sevdiğim yanlarınla ağırla beni ve sevdiklerimi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 22.09.2017 - 23:35:43

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Hayal mekan 22.09.2017 - 23:35:43

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

Seyir 22.09.2017 - 23:35:43

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 22.09.2017 - 23:35:43

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 22.09.2017 - 23:35:43

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’
Tüm Yazıları