darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğba Tekeli
Tuğba Tekeli

Hayal mekan

Naftalin kokulu sandıklarda kaldıkça anlam kazanan dantelden örtüler gibi zaman. Kokusu kimi zaman geçmişe götürüp dinlendiren, kimi zamansa yakıcı ve boğucu zehirli bir duman gibi.

11 Mayıs 2016 Saat: 11:20
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 450 kez okunmuştur

Gurbetçi olmak daha mı kolaydı ne derken buluyorum kendimi bazen. Birçok şeyin onca kilometre uzağında durmak, izlemek; şimdiyse tam da ortasında duruyorken yaşamak denen çığlığın. Türkiye her gün şaşırtmaya devam eden bir karnaval adeta. İnsanlar, sokaklar, hava öyle alışılmadık ki hala. Yani yıllarca yaşadığım vatana dönmüş gibi hissedemiyorum, öyle bir aitlik duygusu yok hala içimde. Belki de çok alıştım taşınmaya, oradan oraya ilerlemeye. Evimi bile yeni yeni benimsiyorum.

Arkadaşlarım onca sene katlandın gurbete, en sonunda en güzel yere gittin yerleştin diyorlar ama eksik bir şeyler var sanki. Henüz tamamlanmamış bir resim gibi burası. Gün be gün üzerine farklı renkler eklemeye çalışıyorum ama acaba bütüne baktığımda görünen ne?

Gelecek yılların kaygısı, yarın endişesi, her gün haberlerdeki kötü olaylar, insanların yüzlerindeki bıkkınlık etkiliyor insanı.

Şehre uzak bir yerde ikamet ediyorum, köy havası var etrafta. Sabahları horozla, tavukların bık bıklarıyla uyanıp, köpeklerin havlamalarıyla güne devam ediyorum. Geceleri dinazor sesi çıkartan kuşlar uçuyor tepemde. Bazen traktörle yaşlı amcalar geçiyor, sebze meyve satıyorlar, gübre satıyorlar, arabalı overlokçu bile var. Hem uzak hem de bir o kadar yakın hissettiriyor insana tüm bu detaylar; çılgın kalabalıktan uzaktayım hem de olabildiğince.

Ağaçlarım büyüyor bahçemde, her gün sanki metrelerce uzayacaklarmış gibi kontrol edip konuşuyorum onlarla, bahçeme bir kaplumbağa geldi çocuk gibi sevindim, kirpi vardı o gitti, oyuncağım elimden alınmış gibi üzüldüm. Hayat ne acayip birkaç ay önce bambaşka bir kıtadaydım oysa tozlu, kuru ve sıcak. Şimdi hayal ettiğim mekandayım, evimde, bahçemde, sevdiklerimle aynı göğün altında. Sağlık olsun da diyorum her gece yattığımda buna da alışırız elbet. Doğduğum yerden uzakta ama güzel bir iklimdeyim, dibimde köyler, rengarenk sebzelerle meyvelerle dolu pazarlar, güler yüzlü komşularım var. Bazen yollardan geçerken duyduğum tezek kokusuyla çocukluğuma bile gidiyorum dakikalarca. Hayal ettiğim işte bu değil miydi? Peki eksik olan ne? İçimi kemiren ne?

Her gün çimene basmak lazım, tüm kötülüklerden uzaklaşmak için. Keşke topluca, toplumca bassak çimenlere ve sıyrılsak içimizdeki kederlerden ve kedere neden olan tüm o sıkıcı şeylerden!

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kumdan hayaller 27.09.2017 - 00:50:54

Çok uzun yollar kat etmedik belki ama çok uzun anlardan geçtik buralara gelirken.

Seyir 27.09.2017 - 00:50:54

Ülkemizde olan biten dehşeti kap ağrısıyla dinliyor, izliyorum. Olanca hızımızla delip geçiyoruz doğru adına ne varsa. Gidişat, gidişat değil artık.

Hayaller Villakent, gerçekler Gediz Elektrik 27.09.2017 - 00:50:54

İçinde yaşayınca tabi bambaşka oluyor bu memleket, dönüşüyor zamanla. Çirkin yüzlü, bedbaht, umutsuz insanlara dönüşüyor sanki.

Bulantı 27.09.2017 - 00:50:54

‘Kalana da zor. Hayata devam ettiğini hissettiğin her an utanıyorsun!’

Kendini yönetmek 27.09.2017 - 00:50:54

Kendime benzettim boş ve acı dolu bakışları olan tanımadığım bir kadının portresini bugün.
Tüm Yazıları