darıcapark
darıcapark
evet

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Müzeyyen Topçu Tan
Müzeyyen Topçu Tan

Yunanistan’da başaran Türkler

Bu yıl 23 Nisan tatilini fırsat bilip, uzun zamandır planladığımız Çanakkale’de, ANZAC (Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinden oluşan kolordu)’ların torunlarının yaptığı anma törenine katıldık.

30 Nisan 2014 Saat: 18:42
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu yazı 1.175 kez okunmuştur

Daha önce eşim ve oğlumla 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Törenlerine katılmıştık.Ancak 25 Nisanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin birlikte düzenlediği ve ANZAC’ların torunlarının katıldıkları “Şafak Töreni”nide merak ediyorduk. Eşimin asker arkadaşı Hüseyin Acurman ve eşi Canan Acurman ile bu törene katıldık.

Şafak Törenini başka bir yazımda anlatacağım çünkü bu yazımda anlatmayı düşündüğüm başka bir konu var.

***

2 gün içinde Çanakkale’de ki şehitlikleri ziyaret edip, Şafak Törenine katıldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmek üzere Selanik’e doğru yola koyulduk.

Yola çıkmadan önce İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden sınıf arkadaşlarım, Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf’u ve Xanthi (İskeçe) Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Hasan Malkoç’u aradım.

Komotini (Gümülcine)’ de, Ayhan Karayusuf, her zamanki mütevazı tavrıyla karşıladı bizi… 

Seçim çalışmalarına ara verip, bize zaman ayırmıştı…

Kısa bir Gümülcine turu yaptıktan sonra,meydandaki Kafelerden birinde oturup, Yunanistan siyaseti ve ekonomisi hakkındasohbet ettik.

Sonra ver elini Xanthi (İskeçe)…

***

İskeçe’de Hasan ve eşi Hülya bizi karşıladı. Öyle sıcak, öyle candan bir karşılamaydı ki, kendimizi çok iyi hissettik.

18yaşından beri tanıdığım dürüst, efendi, hedefleri olan, dost canlısı Hasan’la, fakülte bittikten sonra  ara sıra seminerlerde karşılaşıyorduk, o kadar…

Hasan Malkoç, 60.000 nüfuslu, (14.000 kadarı Türk olan)  Xanthi (İskeçe)’ de, 2006-2010 yılları arasında, yalnız Türklerden oluşan İskeçe belediyesinde, eşitlik listesinden seçilerek belediye meclis üyeliği yapmış. Şimdi de, Siriza (Radikal Sol İttifak) Partisi destekli listeden, tekrar Belediye Meclis üyesi Adayı…

25 yıldır İskeçe’de serbest dişhekimliği yapıyor.

12 yıl boyunca Dişhekimliği Odasında yönetici olarak görev yapmakta…

İskeçe’deki soydaşlarımızın, Hasan Malkoç’un tecrübelerinden faydalanmasını tavsiye ederim.

***

 

Arkadaşlarımız, hem yemekyemek hem de sohbet edebilmek için Xanthi’deki Türk lokantasını seçmişti. Lokantaya giderken, yol güzergahımızdakikafelerden birinde, Hasan’ın arkadaşları ile karşılaştık. Selam sabah derken, arkadaşlarından Dahiliye Uzmanı Dr. Adem Hacı Ahmet, eşimin Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden arkadaşı çıkmasın mı? Çok şaşırdık, “Dünya ne kadar küçük” sözünün doğruluğunu bir kez daha hatırladık.

Hasan’ın arkadaşlarından bir diğeri ise üç Batı Trakya milletvekilindenAyhan Karayusuf gibi Türk asıllı olan milletvekili Hüseyin Zeybek’ti. Onunla tanışma şansına da nail olduk.

Yine aynı esnada, Avrupa Parlamentosuna aday olan 30 yaşında pırıl pırıl bir genç, moleküler genetik mezunu Ümit Mestan Osman ile tanıştık, gurur duyduk…

Sınıf arkadaşlarımızdan İskeçede Dişhekimi olarak çalışan Tuncay Çavuş’ta, geldiğimizi duyunca, bulunduğumuz lokantaya geldi. Çok mutlu olduk.

Sohbet esnasında, Hasan arkadaşım dedi ki;

“Burada, kişisel haklarda önemli bir ölçüde ilerleme var ancak azınlık haklarında halen katedilecek mesafe büyük daha çok emek sarfetmemiz lazım”

Kendine bu düşünceyi şiar edinen Hasan Malkoç’a ve Avrupa Parlamentosuna aday olan Ümit Mestan Osman’a seçimlerde başarılı olmalarını canı gönülden diliyorum.

Bu seçimlerde başarılı olurlarsa milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek ile çok güzel projelere imza atacaklarına inanıyorum.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri, Kocaeli Gazeteleri | LİDER KOCAELİ Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çocukda yaparız, kariyer de! 22.09.2017 - 23:30:51

2015 yılına girdiğimiz günün ilk saatlerinde, Sağlık Bakanının “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır” sözleri ile sarsıldık, şok olduk!

Betonlaşan şehirler de, betonlaşan yürekler! 22.09.2017 - 23:30:51

Hayvan sever olmak, sokak hayvanlarını beslemek suç mu?

Aile Hekimlerinin isyanı! 22.09.2017 - 23:30:51

Çalışma saatleri ve nöbet sistemini protesto etmek için, bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar.

Çok şey mi istiyorlar? 22.09.2017 - 23:30:51

İzmit’te yaşayanların son zamanlarda en rahatsız olduğu konu sık sık tekrar eden elektrik kesintileri.

Risk üstüne risk! 22.09.2017 - 23:30:51

“Artık sanayiye doymuştur, çakılacak tek bir çivi olmaması gerekir” denilen kent hala sanayi sektörü için iştah kabartan bir seçim olmaktan çıkmadı.
Tüm Yazıları